PPokiaľ máte v pláne zväčšiť izbu, kuchyňu alebo otvoriť obývaciu izbu, máme pár tipov, ako postupovať pri takomto zásahu do stien v bytovom dome.
Najskôr je potrebné zistiť či ide o nosnú priečku alebo nenosnú.
Ak ma stena do 10 cm hrúbku jedná sa o priečku. Spravidla nad 10 cm hrúbku mávajú nosné priečky.
Čo zrezať a čo radšej nie
Nosné priečky sa dajú v niektorých prípadoch posunúť, ich rezanie ale neodporúčame. Už vôbec nie v prvej polovici domu.
Ak má panelový dom 12 poschodí, prvá polovica je do 6 poschodia, kde je tlak na konštrukciu oveľa vyšší ako v hornej polovici, kde je určitá rezerva. Zrezaním už len nenosnej priečky zosilňuje tlak na panely celého domu. Keďže neviete koľkí susedia pod Vami oslabili celkovú statiku Váš zásah, aj do
nenosnej priečky, môže byť „spúšťač“.
Odporúčame pri tomto zásahu mať statický posudok a ohlášku na príslušnom stavebnom úrade.
Statický posudok
Statik preverí nehnuteľnosť, jej lokáciu, pohyby vetrov, posuny pôdy, a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú statické napätie konkrétnej bytovky.
Cena statického posudku sa pohybuje od 170 do cca 250 EUR, podľa konkrétnej stavby, úradne podanie cca 10 e pre fyzické osoby. Pre úrad je dôležité viesť evidenciu, ktoré byty mali už zásah do priečok, aby sa celková bytovka nepreťažila. Keď už máte povolenie od stavebného úradu, už Vám nič nestojí v ceste rozšíriť, predĺžiť, otvoriť miestnosti k Vašej spokojnosti.
Ako realizovať
Odporúčame takéto zásahy realizovať odbornými firmami, ktoré robia rekonštrukcie a tento typ zrezávania.
Z našej skúsenosti vieme, že nie je problém rezať panel až k stropu a bočným stenám do hladka, nájdu sa aj výnimky v bytovkách, pri ktorých viete stropný rez odsadiť od stropu.